TIIBETI RAVITSEMISED

Tiibeti Traditsiooniline meditsiin (TTM) on üks vanimaid katkematu järjepidevusena praktiseeritavaid meditsiinisüsteeme maailmas, mille vanus on u 3900 aastat.

Kui lääne medistiin tegeleb haiguse tagajärgedega, siis tiibeti meditsiin tegeleb haiguste põhjustega. Põhiline erinevus Tiibeti ja Lääne lähenemises meditsiinile seisneb selles, et Tiibetis on alati pööratud esmatähelepanu keha energiasüsteemile, alles seejärel füüsilisele aspektile.

Kogu ravi juures on aluseks teatud tüübiga seotud omadused, erinevad kehaenergiad (lung ehk tuul, tripa ehk sapp ja peken ehk lima). Inimeses on need kõik kolm kehaenergiat olemas. Neid kolme põhienergiat võib mõista kui kehas toimuvaid füsioloogilisi ja biokeemilisi protsesse ning nende võimalikult tasakaalus hoidmine tähendabki head tervist. Lisaks arvestatakse Tiibeti traditsioonilises meditsiinis ka viie ürgolluse ehk elemendiga (ruum, õhk, tuli, vesi, maa), mis on aluseks Tiibeti kosmoloogiale.
Tiibeti traditsiooniline meditsiin näeb esmaste haiguste tekkepõhjustena inimese emotsionaalset seisundit või siis meelemürgistusi: lung’il on iha ja kiindumus, tripa’l viha, raev, pahameel, ja peken’il apaatia, kitsarinnalisus, mugavus need omadused, mis viivad tasakaalust välja.   Teisesed põhjused, mis haiguse enamasti vallandavad, on aastaaegade ehk kliima mõjutused, provokatiivsed negatiivsed energiad (vaimolendid), vale toitumine ja vale eluviis või keskkond. Igaüks saab ise väga palju ka enda heaks teha elades teadlikumalt.

TTM hõlmab teadmisi anatoomia, füsioloogia, embrüoloogia, patoloogia, diagnostika ja terapeutika vallast, kaasaarvatud lai ravimtaimede farmakopöa ning suures valikus välispidiseid teraapiaid.

Välispidistest teraapiatest ja massaažist saab abi lihasvalude, liigesehädade, külmetuse, kõrge vererõhu, nõrga immuunsüsteemi, peavalu, ainevahetushäirete, vereringehäirete, jääkainete kogunemisel organismis, vaimse väsimuse, kurnatuse, depressiooni, unetuse jpt. põhjuste puhul. Massaaž sooja õliga sobib hästi meie niiskes ja külmas kliimas haiguste ennetamiseks. Kuid ka, kehva enestunde või lõõgastumise puhul. Kõiki raviviise saab kohandada ka lastele.

Tiibeti massaaž tervikuna on pikk ja sügava toimega protseduur. Eri patsientidel kasutatakse erinevaid õlisid ja massaažitehnikaid olenevalt vaevustest. Eesmärgiks on viia organism tasakaalu. Tiibeti massaažis pannakse mõlema sõrmusesõrme ja neljanda varba ümber rituaalne punane lõngajupp, et kaitsta patsiendi elujõudu, kuna massaazi ajal on inimene lõdvestunud ja avatud. Õlimassaaži kombineeritakse vajaduse korral erinevate tiibeti teraapiatega.

TIIBETI VÄLISED TERAAPIAD

Kliki igale teraapiaviisile, et lugeda sellest lähemelt.

Tiibeti massaaž on üks osa Tiibeti traditsioonilisest meditsiinist. Tiibeti massaaž tervikuna on pikk protseduur, mis jaguneb kolmeks osaks: ku ehk keha võidmine terapeutiliste õlidega; nye ehk lihaste, kõõluste, kanalite ja spetsiifiliste punktide massaaž ning chi, mille käigus eemaldatakse õlid nahalt. Eri patsientidel kasutatakse erinevaid õlisid ja massaažitehnikaid, samuti on erinev massaaži tegemise kiirus ja temperatuur olenevalt vaevustest ning patsiendi keha- ja meeletüübist. Eesmärgiks on viia organism tasakaalu.

Õlimassaaži kombineeritakse vajaduse tiibeti kuppudega, kuumade või külmade kompressidega (milleks kasutatakse erinevaid kive, ravimtaimi, soola, liiva jms) või energeetiliste ravivõtetega.

Kuputeraapia vähendab lihaspingeid ja valusid, soodustab vere ja energia liikumist kanalites, parandab ainevahetusprotsesse, siseorganite tööd ja verevarustust, soodustab toksiinide ja jääkainete eemaldumist, parandab homonaalset tasakaalu, tõstab immuunsüsteemi võimekust antud piirkonnas, puhastab poore ja nahka, tõstab naha regeneratsioonivõimet, parandab naha funktsionaalset aktiivsust ning eemaldab väliseid haigusetekitajaid. Hästi aitab külmetus- ja hingamisteede haiguste puhul.

Peamiselt kasutatakse tiibeti vaskkuppe, vase omaduse tõttu imada ja välja tõmmata negatiivset energiat, kuid vajadusel ka klaaskuppe. Kasutatakse nii kuivi, kui märgi kuppe. Kupu mõju on sügavam tavalisest massaažist.

Horme tegemiseks kasutatkse puuvillasest riidest palle ravimtaimedega, mida kastetakse kuuma õli sisse ning seejärel mõjutatakse kehal teatud punkte. See on väga vana teraapia, mis arvatakse pärinevat Mongooliast. See teraapia on rahustava ja lõdvestava toimega.

Näidustused: vaimne tasakaalutus, liigsed mõtted, operatsioonijärgne nõrkus, sünnituse järgselt, aitab jõuetuse, unetuse, depressiooni, ärevuse, minestamise ja šoki korral.kuumutamine õliga.

See on väga iidne ravivõte, mida on läbi aja kasutanud tiibeti joogid ja šamaanid. Seda teraapiat tehakse keha punktidel kerge koputusena, mis täidab nö. energia puudusest tekkinud tühimikud ja taastab energia loomuliku liikumise, avab energiakanaleid. Aitab väga tõhusalt ka lihaste ja liigesesidemete jäikuse korral.

Massaaži tegemiseks kasutatakse looduslikke kive veekogudest. Samuti kasutatakse ka poolvääriskive (ahhaat, mäekristall, türkiis). Kivid on abivahendiks masseerimisel, lihaste lõdvestamiseks, venitamiseks ning erinevate punktide töötlemisel. Kive soojendatakse või jahutatakse vastavalt probleemile.  Kivimassaažil on kehas sügavaleulatuv mõju.
Teraapiate tegemisel kasutatakse ka teokarpe. Tähnilise kauriteo karbiga koputades tekib karbi sisse vaakum, tõmmates kehast välja kõik liigse. See teraapia on väga tõhus seljal, õlgadel ja lihaste piirkonnas üldiselt.
Pärlmutterkarpi peetakse kõige paremaks materjaliks närvivalude ja meeleorganite probleemide korral. Tiibeti meditsiinis kasutatakse neid kaela, randme ja selgroo ülaosa närvivalude raviks. Kaela- ja randmvalude puhul on hea kanda pärlitest kaelakeesid ja käevõrusid. Pärlmutterkarbiga tehakse massaaži selja- ja istmikunärvi valude ning õla- ja kaelapiirkonna valu korral.

Kuumutusteraapia moxa ja teiste vahenditega. Moxa on üks iidsemaid teraapiaid üldse. Moxa kasutab kuumuse raviomadusi, millega kuumutatakse punkte või probleemset piirkonda. Tehakse vastavalt vajadusele kas otse nahale või eemalt hõõguva ravimtaime koonusega. Tule energia parandab vere ja energia ringlemist, kõrvaldab energeetilisi blokke ja parandab üldist keha energiataset. Seda kasutatakse valu (valu on alati põhjustatud takistatud energiatest) ja patoloogiate puhul, mis on mõjutanud siseorganeid. Teraapia parandab ka rasket või aeglast seedimist, rahustab vaimseid ja emotsionaalseid häireid, aitab liigesepõletiku korral ja vähendab külmatunnet.

Kui on vajadus tegeleda kindla piirkonna ja probleemiga, siis keskendume ainult selle lahendamisele. Osalist massaaži tehakse tavapäraselt selja, õlavöötme ja kaela piirkonnale. Väsinud või pinges jalalihaste korral tehakse osalist massaaži jalgadele.

error: Content is protected !!